تاریخ امروزدوشنبه , ۲۳ تیر ۱۳۹۹

امکانات اندروید ۱۱

پس از کمی تأخیر به احترام اعتراضات و بحث های مربوط به نابرابری نژادی و عدالت ،
Google از تعدادی تغییرات کلیدی و پیشرفت های عملکردی را که کاربران از امکانات اندروید ۱۱ که در نسخه بتا از آن استفاده می کنند، رونمایی کرد.

حباب چت برای پیامرسان

در پیش نمایش توسعه دهنگان اندروید ۱۰ شاهد حباب های چت بودیم اما در موقع عرضه اون خبری از آن نشد, حال در نسخه اندروید ۱۱ با ویژگی های بیشتر و بهینه تر عرضه میشود.

با API جدید Bubbles برای اعلانه ها , هر پیامرسانی میتواند از قابلیت حباب شناور برای دسترستی آسان تر  به چت هاتون داشته باشید.

مشابه چیزی که در پیامرسان فسبوک شاهد هستیم که وقت اپلیکیشن رو باز میکنیم یه حباب در گوشه موبایل خود مشاهده میکنید و اگر روی اون تاچ کنید میبینید که چت ها باز میشه و میتونید به آن دسترسی داشته باشید.

آمادگی برای ۵G

برای بار اول ۵G در سال ۲۰۱۹ برای استفاده کنندگان کاربران آغاز شد. در سال ۲۰۲۰ این فناوری جدید بسیار گسترش یافت و در اختیار کاربران بیشتری قرار گرفت. گرچه افراد میتوانستند با اندروید ۱۰ به شبکه ی ۵G متصل شد اما در اندروید ۱۱ تغییراتی ایجاد شد که خیلی این فناوری بهبود یافت و تجربه ی عالی خواهد داشت.

مهم ترین تغییرات Dynamic meterdness API است که با این تغییر شما میتوانید به صورت نامحدود به این شبکه وصل شوید. اگر دستگاه شما این اتصال را داشته باشد قادر خواهید بود که در ویدیوها و محتوای گرافیکی  با رزولوشن بالاتری دسترستی داشته باشید

Bandwidth Estimator API نیز در اندروید ۱۱ معرفی شده‌ است. اگرچه شاید هیچ‌گاه به کار نیاید اما این API نظارت بر سرعت دانلود و آپلود اتصال ۵G را خیلی آسان میکند

چت در بخش نوتیفیکیشن

در اندروید ۱۱ قابلیت جدیدی به نام «بخش مخصوص گفت و گو» در قسمت اعلانیه افزوده است.

با این افزونه جدید در اندروید ۱۱ شما میتوانید چت هاتونو  در پیامرسان ها در این بخش به صورت سریع تر و راحت تر داشته باشید.

این ویژگی در نگاه اول شاید نه چندان کاربردی به نظر برسد اما بهتر از قبل از قضاوت آن را امتحان کنیم.

ارسال تصاویر از نوتیفیکیشن

آخرین بروزرسانی در بخش پیامرسان ها, مربوط به بخش قابلیت ارسال تصاویر به طور مستقیم از بخش نوتیفیکیشن است.

اگر پیامرسانی از کپی/پیست تصاویر ها پشتیبانی کند, میتوان بدون نیاز به بازگردانی کردن آن به طور مستقیم تصاویر را ارسال کنید. این ویژگی برای بهبود کارایی و سریع تر شدن پیامرسان ها تمرکز دارد.

دسترسی‌های یک‌بارمصرف

یکی از مهم‌ترین تغییرات اندروید ۱۰ دگرگونی بخش دسترسی‌های برنامه‌ها بود و گوگل در اندروید جدید نیز تغییری در این بخش اعمال کرده‌است. حال در اندروید می‌توانید دسترسی‌های خاصی را به‌طور یک‌بارمصرف به اپلیکیشن‌ها بدهید.

دسترسی‌های یک‌بارمصرف برای حساس‌ترین دسترسی‌ها (مکان، میکروفون و دوربین) و برای حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران قابل استفاده است. اگر برنامه‌ای هرکدام از این دسترسی‌ها را بخواهد می‌توانید برای یک‌مرتبه به آن دسترسی دهید.

به محض خروج شما از برنامه، دسترسی هم منقضی شده و دفعه بعد نیاز به دسترسی مجدد برای استفاده از برنامه خواهید داشت.

قطع لرزش‌ها هنگام استفاده از دوربین

حتما تا الان شده که موقع فیلم برداری و عکس برداری به صورت اتفاثی بخاطر ویبره گوشی یا لرزش دست خراب شده باشه؟

گوگل در نسخه جدید اندروید برای این مشکل در اندروید ۱۱، APIهای جدیدی برای بی‌صداکردن لرزش‌ها هنگام زنگ‌خوردن، آلارم‌ها و اعلانیه‌ها هنگام باز بودن برنامه دوربین دارد.

با این API میتوانید بهترین عکس هارو بگیرید.

پشتیبانی از گواهینامه دیجیتال رانندگی

امروزه همه‌چیز در حال دیجیتال‌شدن است؛ از کارت‌های اعتباری گرفته تا بلیت‌ها. نیاز به حمل کیف‌پول فیزیکی با دیجیتال‌شدن گواهینامه و مدارک، تقریبا به صفر می‌رسد. در اندروید ۱۱، گام‌هایی برای دیجیتال‌شدن گواهینامه رانندگی برداشته‌شده‌ است.

این سیستم‌عامل هم‌اکنون از حافظه ذخیره‌سازی امن برای اسناد حساس هویتی از جمله لایسنس رانندگی موبایل ISO 18013-5 پشتیبانی می‌کند. از این استاندارد برای ایجاد گواهینامه‌های دیجیتال استفاده شده و پشتیبانی از این استاندارد به اندروید ۱۱ افزوده شده‌ است.

البته این بدین معنا نیست که بتوانید گواهینامه خود را در اندروید ۱۱ داشته باشید و از آن استفاده کنید. هنوز قوانین و مقررات بسیاری باید از سوی دولت تنظیم شود اما می‌توانید مطمئن باشید که زمان استفاده از گواهینامه دیجیتال، سیستم‌عامل شما از آن پشتیبانی خواهد کرد.

بهبودهایی در حافظه محصور (Scoped Storage)

سال گذشته در اندروید ۱۰، گوگل انتقادات زیادی از سوی توسعه‌دهندگان برای دقت پایین خود در پیاده‌سازی حافظه محصور (scoped storage) دریافت کرد. فایده اصلی این حافظه عدم دسترسی نرم‌افزارهای نامطمئن به اطلاعات شخصی کاربر است.

استفاده از حافظه محصور  اگرچه نکته مثبتی برای کاربران است اما برای توسعه‌دهندگان بار سنگینی به‌همراه خواهد داشت.

گوگل درباره بهبودهای خود در حافظه محصور در اندروید ۱۱ می‌گوید:

ما به تلاش خود در ارتقا حفاظت از داده‌های کاربران در حافظه‌های خارجی و اپلیکیشن‌ها ادامه داده و بهبودهایی برای تسهیل در دریافت بازخوردها از توسعه‌دهندگان اعمال کرده‌ایم. این پیش‌نمایش شامل چندین بهبود بر ویژگی‌هایی است که ما سال گذشته در مراسم توسعه‌دهندگان اندروید معرفی کردیم. در به‌روزرسانی‌های بعدی منتظر بهبودهای بیشتر باشید.

سطح جدیدی از احراز هویت بیومتریک

BiometricPrompt، رابط برنامه‌نویسی (API) اندروید برای تسهیل استفاده از حسگرهای اثرانگشت و دوربین برای تشخیص چهره است. امکان استفاده از احراز هویت بیومتریک به کمک این API ممکن می‌شود.

اندروید ۱۱ BiometricPrompt را با پشتیبانی از سه نوع احراز هویت متفاوت به سطح جدیدی وارد می‌کند. این به‌معنای امنیت بیشتر در احراز هویت بیومتریک بوده و حریم شخصی داده‌های بیومتریک شما را بهبود می‌بخشد.

گوگل همچنین BiometricPrompt را برای ادغام آسان‌تر با اپلیکیشن‌ها بهبود بخشیده و رابط کاربری تراکنشی بهتری برای آن ایجاد کرده‌است.

سازگاری نمایشگر آبشاری

توی این چند سال اخیر انواع صحفه نمایش هایی رونمایی شدن که یکی از آن ها نمایشگر نوع آبشاری هست که این صحفه نمایشگر تمام گوشی را فرا میگیرد و فول صحفه است, این بریدگی ها به طور رسمی از اندروید ۹ پشتیبانی میشود ولی حال شرکت گوگل در اندروید ۱۱ , بیشترین پشتبیانی نسبت به این نوع نمایشگرها دارد, این شرکت با اضافه کردن API جدید در اندروید ۱۱ این قابلیت رو میده که تمام اپلیکیشن ها و بازی ها از امکانات تمام صحفه استفاده کنند.

این پشتیبانی نخستین بار در اندروید ۹ برای گوشی گوگل پیکسل ۳ XL عرضه شد, شاید پشتیبانی این نسخه برای بهبوبد پیکسل ۵ با نمایشگر قویتر باشد

دکمه مرکزی قدرتمند

در تمامی گوشی های هوشمند اندرویدی دکمه وسط پایین نقش کلیدی در موبایل دارد
چه فیزیکی باشد چه نباشد، گوگل به عنوان یک سورپرایز برای کاربران اندروید از
اضافه شدن قابلیت جدیدی برای فشردن طولانی این دکمه خبر داد.

همچنین اندروید ۱۱ قصد دارد به شیوه ای شبیه به ios، از طریق کنترل نمایشگر
، انتقال موسیقی را از بلندگو ها بطور مثال به هدفون شما، آسان تر کند.

حفظ حریم خصوصی

همچنین ، تغییراتی در خصوص حفظ حریم خصوصی از جمله ، امکان اعطای مجوزهای برنامه بر اساس هر استفاده وجود دارد. و اگر مدت طولانی از برنامه استفاده نکردید ، مجوزها حتی می توانند از بین بروند.

اندروید ۱۱ کی میاد ؟

کاربران Google Pixel (نسخه ۲ و بالاتر) اکنون می توانند آن را امتحان کنند. در مورد بقیه گوشی های اندرویدی، قول دسترسی در هفته های آینده را می دهد.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا انتقاد تیم اینترفا را از محبت خود محروم نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *