تاریخ امروزدوشنبه , ۲۳ تیر ۱۳۹۹

آموزش Reboot کردن مودم با Cmd

توی این پست میخوایم روتر خانگی خودمون رو با استفاده از Cmd از راه دور ریبوت کنیم.

چرا باید از Cmd روتر خودمو Reboot کنم ؟

ببینید دوستان دلایل زیادی هست از جمله زمان ، بزارید براتون ی مثال کاربردی بزنم. فرض کنید شما وسط یه بازی هستید یا بهرحال وسط یک کار مهم هستید و شما اتصال خودتونو به اینترنت از دست میدید و در بعضی مواقع مشکل شما با ریبوت کردن مودم حل میشه ! پس شما باید هرچه سریع تر عملیات Reboot رو انجلم بدید و چه بهتر که شما این کار رو از پشت سیستمتون انجام بدید ؟

این روش چجوری عمل میکنه ؟

ببینید این روش با استفاده از خط فرمان ویندوز ، لینوکس و… انجام میشه و پورتی که شما از اون کمک میگیرید که به مودم وصل بشید Telnet هست.

Telnet چیست ؟

Telnet یا Telecommunication Network یک پروتکل سرویس دهنده و یا گاهی اوقات سرویس گیرنده هست که تحت شبکه هست که مبتنی بر یه ارتباط دو طرفه عمل می کنه. telnet به زبان ساده نرم افزاری هست برای متصل شدن به کامپیوتر میزبان مثل : Ftpو Popو Smtpو Http و … این پروتکل بیشتر برای لاگین (login) و استفاده از یک کامپیوتر دیگر مثل HTTP و SMTP و FTP وPOP و … به کار میره. این ارتباط که بدون رمزنگار انتقال پیدا میکنه.

خوب بریم برای اموزش :

اول شما باید اول Telnet رو روی سیستم خودتون فعال یا نصب کنید. برای مثال توی ویندوز شما باید وارد قسمت turn windows features on or off بشید و این قابلیت رو فعال کنید.

خوب دوستان الان اماده هستیم برای ریبوت کردن مودم خودمون!

منو استارت رو باز کنید و Cmd رو تا کنید و Enter کنید.

این دستور رو توی Cmd تایپ کنید :

telnet 192.168.1.1

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ ادرس روتر شما هست و با استفاده از این دستور میتونید به مودم خودتون وارد بشید و اما اگه شما ایپی مودم خودتون عوض کردید باید به جای این ادرس بزارید.

بسته به روترتون ازتون یا یوزر و پسور یا فقط پسورد خواسته میشه.

شما باید همون یوزری و پسوردی رو وارد کنید که برای ورود به تنظیمات روترتون استفاده میکنید (admin , admin) اگه تغییری ایجاد نکردید

خوب بعد از وارد کردن اطلاعات وارد پنل روترتون میشید !

این دستور رو در اخر وارد کنید :

sys reboot

اگر با هیچ کدوم از این دستورات روترتون ریبوت نشد از دستور help استفاده کنید !

در صورت داشتن هرگونه سوال یا انتقاد تیم اینترفا را از محبت خود محروم نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *